How to survive on £15/week

In order to do all the traveling I wanted to do in England and Europe, James and I decided to maintain a budget and stick to it strictly so we could have more discretionary income for traveling. In order to do this we decided we would sacrifice eating out and live on the cheap when it came to weekly groceries and spending.

Our goal: How to survive on £15/week.

How on earth does one person, nonetheless two people live on £15 each week? My flatmates ask us this daily, and are always dumbfounded that we spend so little. Realistically it’s quite do-able, you just need to be willing to sacrifice.

Every Wednesday we go food shopping, and whatever we purchase that Wednesday must sustain us till the following Wednesday. We go to a variety of stores, rather than doing all of our shopping at just one for convenience and only buy necessities. Our meals become quite repetitive and bland and often lack meat, but they do the job, fill our stomachs and keep our bodies going. Some weeks I will allow us to spend £20 if we’re purchasing an item that will last well past just one week, such as a jar of hot sauce that has been lasting us for about 4 weeks now. Below is an example of our average grocery list, price and where we buy it.

 

Total Cost: £16.19

  • 3 kg bag of Pasta – Iceland – £2.50
  • 1, 2k bag of sausage (40 sausages total) – Iceland – £2
  • 2 cartons of eggs, 20 eggs total – Iceland – £1.50
  • 4 pint carton of milk – Iceland – £0.94
  • 2 frozen meals – Iceland – £2
  • 1 kg bag of frozen chips – Iceland – £1
  • 2 bags of 1 kg uncooked rice – Tesco Metro – £0.90
  • 1 stew pack (four carrots, 1 parsnip, 1 swede, 1 onion) – Tesco Metro – £1
  • 1 loaf of bread – Tesco Metro – £0.50
  • 2, 340 g jars of peanut butter – Tesco Metro – £1.20
  • 1 jar of curry sauce – Tesco Metro – £0.25
  • 1 jar of pasta sauce – Tesco Metro – £0.80
  • 2 cans of crushed tomatoes – Tesco Metro – £0.60
  • 9 rolls of CHEAP, sandpaper like toilet paper – Tesco Metro – £1

*TESCO METRO has a reduced to clear section where they basically need to get rid of food because its expiring soon, but its perfectly fine to eat. We visit this every time we go shopping, we’ve found a carton of mushrooms for £0.80, or fake butter for £0.23, once we even found cheese singles for £0.42!

Once we’ve purchased the toilet paper that will last us 2-3 weeks, the 3 Kg bag of pasta will last us about 2-3 weeks, the sausage lasts James about a month, the 2 bags of uncooked rice lasts us about a month, and the frozen chips will last us about 2 weeks.

With that in mind the next time we go food shopping we don’t need to purchase those things and we’re able to buy a carton of juice at £0.60, or 5 chicken drumsticks for £1.69, or 300 g of beef which lasts for two meals at £1.79, or a bag of 10 plums for £2. Sometimes we go simple and just get more frozen meals at £1 ea.

While it is relatively easy to keep us fed, I wouldn’t say we necessarily have the healthiest and most nutritionally sound meals, and definitely not the tastiest of meals. When we run out of our pasta sauce, we end up eating a lot of pasta with butter, which gets old if you eat it 5/6 nights a week. Additionally, it can get quite difficult when we’re sitting there eating a portion of chips for lunch and watching our flatmates eat a nice steak. Also, the quality of the food may not necessarily be best, there is something to say for food purchased at less than a pound, but we haven’t gotten sick, and we managed to travel every weekend we’ve been here, in addition to all of our upcoming trips in December without breaking the bank. Additionally, with the limited food and limited options, my snacking appetite has been curbed tremendously and my jeans are all loose! So there is a benefit to the cheap life.

Pictured below (sorry for the snapchat quality photo) is one of the meals I made when James and I decided to do a Ramen week. We had regular pasta left over from a previous buy. So we spent our £15 on our regular essentials like bread and eggs and then bought two bags of ramen noodles, fresh vegetables, 6 chicken broth cubes, and a spicy broth sauce(that we still use 6 weeks later). We ate homemade ramen the entire week in an effort to change up our regular routine, but then quickly got tired of the ramen by the end of the week.

untitled

 

LOVE THIS POST? PIN AND SHARE IT NOW!

cheap eats

<a href=”https://www.bloglovin.com/blog/18363811/?claim=gnyrkqch9pj”>Follow my blog with Bloglovin</a>

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Advertisements

14 thoughts on “How to survive on £15/week

  1. Well when I actually try to recalculate how much I spend just for food a week here in Switzerland..better not telling 😀
    I am impressed, would have assumed it is impossible to do with just £15 but you proofed it right! Thanks for sharing your experience, Cheers, Birdie & Hendrik

    Like

  2. I always find these kind of posts interesting and it’s all about where you live too. I’ve found it interesting that in Seoul, a bustling city larger than NYC, farmers markets provide veggies and fruits for a fraction of the cost that they’re sold at the brand name markets here. All of it is cheaper than in the US and yet, it’s healthy. Maybe you can budget for some spices to add to your food… spices and herbs can go a long way too if you’re only using a pinch. ^^

    Liked by 1 person

  3. So great money-saving tips here although if I’m honest, some that I could really be doing with. Besides lacking discipline, my problem is always that I don’t have much culinary skills although I think I could manage to master some of these! Will try, at least to try and implement some of these ideas of the coming week

    Liked by 1 person

  4. I love whoever sacrifice to live cheaply while traveling. Just like me, when I was in Manila and Cebu City, I bought anything cheap. I went to traditional market and took public transportation. Haha! Btw, £15 is Rp 251298,45 in my country. I think it’s still expensive to me but living in England with 15 per week I think it’s totally cheap. 🙂 love the post so much.

    Liked by 1 person

  5. Love how you reveals your weekly grocery list and the breakdown of the costs. Iceland is a pretty expensive country to live and glad you find a place to shopping for the cheap products. I am guilty of spending too much on food, and weekly shopping in Walmart just does not do the trick anymore. I need to find a way to save up on the grocery expenses, but cannot stand to eat the same food all week. Like this post so much.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s